Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy

Stowarzyszenie ogrodowe w KRS – opłaty

Krzysztof Kozłowski22 maja 2020Komentarze (0)

Stowarzyszenia ogrodowe podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Zwykle z takim wpisem wiążą się różnego rodzaju opłaty.

Jak jest w przypadku ogrodów działkowych? Przekonajmy się!

Stowarzyszenie ogrodowe w KRS - opłaty

Stowarzyszenie ogrodowe – wniosek do KRS

Zacznijmy od kilku podstawowych faktów. Każde stowarzyszenie ogrodowe musi znaleźć się w rejestrze stowarzyszeń (pełna nazwa tego rejestru jest bardzo rozbudowana i poza stowarzyszeniami obejmuje wiele innych rodzajów podmiotów. Ale nam wystarczy „rejestr stowarzyszeń”).

Zarówno pojawienie się w rejestrze, jak i każda zmiana widniejących w nim informacji dotyczących stowarzyszenia wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu rejestrowego. Wniosek składa się na urzędowym formularzu i dołącza stosowne załączniki.

Mogłoby się wydawać, że to proste… Nic bardziej mylnego 🙂

Bo formularza nie wystarczy wypełnić. Trzeba go wypełnić starannie – kompletnie – i nieomylnie. Gdyż każda, nawet najdrobniejsza pomyłka, skutkuje zwrotem wniosku i koniecznością ponownego złożenia dokumentów.

Co więcej, formularz zawiera liczne pouczenia, wskazujące co i jak należy do niego wpisać.

To dobrze, pomyślisz, łatwiej go uzupełnić. Ale…

Ale w praktyce każde odstępstwo od zasad określonych w pouczeniu skutkuje zwrotem wniosku. Nie ważne, że czytając wniosek każdy wie, o co chodzi. Ani że informacje można znaleźć w innych dokumentach, czy w internecie.

Cokolwiek się nie zgadza – wniosek wraca do nadawcy.

I nie jest to wyraz złej woli pracowników sądu. Tylko bardzo rygorystycznych przepisów.

Witaj w świecie KRS ^^

Kiedyś myślałem, że stowarzyszenia ogrodowe nie będą zainteresowane pomocą radcy prawnego w sporządzaniu wniosków do KRS. Bo przecież w formularzu „wszystko jest opisane”.

Jak się jednak okazało, bardzo często stowarzyszenia proszą mnie o pomoc w tym zakresie.

Bo osoby nie sporządzające tego rodzaju wniosków na co dzień po prostu nie mają doświadczenia i bardzo łatwo wchodzą na minę formularzowych pouczeń. Korzystając z pomocy prawnika unikają zwrotu wniosku i zyskują wiele czasu, który mogą poświęcić na zarządzanie ROD i rozwiązywanie problemów działkowców.

Na działkowe życie, łączące pracę z odpoczynkiem 🙂

Wniosek do KRS a opłaty

Jednym z nieodłącznych elementów wniosku do KRS jest kwestia opłat sądowych.

Jeden z wielu tematów do sprawdzenia, aby prawidłowo wypełnić wniosek i uzyskać wpis lub zmianę wpisu w rejestrze stowarzyszeń. A także kolejna sprawa do załatwienia, gdy powyższego sprawdzenia zabrakło, lub doprowadziło do błędnych wniosków.

Bo widzisz, stowarzyszenie ogrodowe – co jest bardzo miłe 🙂 – nie podlega opłatom sądowym od wniosku do KRS, ani opłatom za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG).

W odróżnieniu od większości innych podmiotów, szczególnie firm wpisywanych do rejestru przedsiębiorców KRS.

Powyższe zwolnienie z opłat dotyczy wyłącznie spraw o wpis lub zmianę wpisu stowarzyszenia ogrodowego w rejestrze stowarzyszeń KRS.

Co więcej, wbrew ogólnej zasadzie ogłaszania wszelkich zmian w KRS na łamach Monitora Sądowego i Gospodarczego (co podlega odrębnej opłacie), zmiany dotyczące rejestru stowarzyszeń nie są w nim publikowane.

Składając wniosek do KRS stowarzyszenie ogrodowe nie płaci więc ani opłaty sądowej od wniosku, ani opłaty za ogłoszenie w MSiG 🙂

To istotna oszczędność, zwłaszcza że wniosek do KRS stowarzyszenie ogrodowe sporządza najrzadziej co kilka lat, wskazując sądowi aktualny skład osobowy organów stowarzyszenia.

A co, jeśli – zapytasz – stowarzyszenie złożyło już wniosek do KRS wraz z opłatą? Jak teraz już wiesz, nienależną.

Ha! Będę o tym pisał wkrótce na blogu 🙂

***

Tymczasem na działce prawnika w ogrodniczkach kwitną bzy! Na zdjęciu lilak Sensation.

stowarzyszenie ogrodowe w KRS

 

Krzysztof Kozłowski
radca prawny
mediator

Photo by Arno Smit on Unsplash

***

Jak zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego?

Witam Cię serdecznie! Na łamach bloga pisałem już o tym, jak zostać działkowcem. Wyjaśniłem również, czym różni się status działkowca od statusu członka stowarzyszenia. Dziś chcę Ci opowiedzieć, jak możesz zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: