Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy

Działkowiec a członek stowarzyszenia

Krzysztof Kozłowski01 lipca 2020Komentarze (0)

Dzisiaj chciałbym Ci wyjaśnić bardzo ważną rzecz. Mianowicie, opowiedzieć o tym, kim jest działkowiec, a kim członek stowarzyszenia. A więc o dwóch podstawowych rolach w działkowej społeczności, które czasem skupiają się w jednej osobie, a czasem… wcale nie 🙂

Bo widzisz, każdy, kto posiada działkę w ROD jest działkowcem.

Ale nie każdy działkowiec jest członkiem stowarzyszenia. Bo takiego obowiązku nie ma (mimo że pod rządami poprzedniej ustawy był. Wówczas każdy działkowiec musiał być jednocześnie członkiem Polskiego Związku Działkowców. Inaczej się nie dało).

O tym, jak zostać działkowcem, pisałem na blogu w tym miejscu. Wkrótce zamierzam też napisać, kto może zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego.

Ale teraz zależy mi na tym, byś zrozumiał i dobrze zapamiętał, powyższe rozróżnienie.

Działkowiec i członek stowarzyszenia to dwa różne pojęcia, które w dodatku mają istotne znaczenie dla Twojego funkcjonowania w działkowym świecie (wciąż mało kto kojarzy, że to nie są synonimy. Jeszcze mniej osób wie, o co w tym chodzi).

działkowiec a członek stowarzyszenia

Działkowiec a członek stowarzyszenia

Działkowiec to pełnoletnia osoba, która zawarła umowę dzierżawy działkowej z wybranym stowarzyszeniem ogrodowym. Dzięki czemu jest uprawniona do korzystania z działki w danym ROD.

Natomiast członek stowarzyszenia ogrodowego to działkowiec lub osoba zainteresowana działką, który spełnia wymagania statutu stowarzyszenia i wyraził chęć zostania jego członkiem (składając stosowny wniosek).

Jeżeli wymagania statutu zostały spełnione, stowarzyszenie ogrodowe nie może odmówić działkowcowi z prowadzonego przez stowarzyszenie ROD zostania jego członkiem.

Podobnie, stowarzyszenie nie może czynić wbrew działkowcowi, który postanowił wystąpić ze stowarzyszenia, pozostając jednakże działkowcem w ROD.

Powyższe prowadzi do wniosku, że tylko od Ciebie, jako działkowca, zależy, czy chcesz być członkiem stowarzyszenia ogrodowego, czy nie 🙂

Członkostwo w stowarzyszeniu daje szereg uprawnień, których nie mają niezrzeszeni w nim działkowcy. Jednocześnie pozostawanie poza stowarzyszeniem nie oznacza, że ma się więcej swobody.

Wręcz przeciwnie – regulamin ROD obowiązuje wszystkich przebywających na terenie ROD (nawet osoby trzecie! Gości działkowców etc.), lecz jest uchwalany przez stowarzyszenie.

Konkretnie, przez jego członków 😉

Niemniej od Ciebie zależy, czy chcesz być działkowcem, czy działkowcem-członkiem stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nie może Cię do tego zmusić.

 

Krzysztof Kozłowski
radca prawny
mediator

***

Jak zostać działkowcem?

Działkowcem może zostać każda pełnoletnia osoba. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewiduje innych bezwzględnych wymagań, pozostawiając jedynie pewne niejasne wytyczne, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: