Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy

Jak zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego?

Krzysztof Kozłowski06 lipca 2020Komentarze (0)

Witam Cię serdecznie! Na łamach bloga pisałem już o tym, jak zostać działkowcem. Wyjaśniłem również, czym różni się status działkowca od statusu członka stowarzyszenia. Dziś chcę Ci opowiedzieć, jak możesz zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego.

Pod warunkiem, że tego właśnie chcesz 🙂

Bo absolutnie nie jest to konieczne, by móc cieszyć się swoją działką w ROD. I nikt nie może Cię do tego zmusić.

jak zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego?

Jak zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego? Ustawa a statut

Stowarzyszenie ogrodowe jest szczególnym rodzajem stowarzyszenia, ale nadal stowarzyszeniem. Stosuje się więc do niego ogólne przepisy prawa stowarzyszeń. Właśnie one w pierwszej kolejności decydują, kto może zostać członkiem stowarzyszenia.

Aby zostać członkiem stowarzyszenia należy – co do zasady – posiadać polskie obywatelstwo, pełną zdolność do czynności prawnych i pełnię praw publicznych.

Jeżeli nie zostałeś ubezwłasnowolniony i nie utraciłeś praw publicznych na skutek wyroku sądu (co może mieć miejsce w przypadku naruszenia prawa karnego), a jesteś osobą pełnoletnią – możesz ubiegać się o członkostwo w stowarzyszeniu ogrodowym.

A co z cudzoziemcami? Oni też – pod pewnymi warunkami – mogą być działkowcami. Ale o tym napiszę innym razem 🙂

Do stowarzyszeń mogą należeć także osoby małoletnie, ale nie mogą być one działkowcami (już nie). Więc nie będziemy się tym zajmować.

Oprócz przepisów ustawowych istotne znaczenie mają również postanowienia statutu stowarzyszenia ogrodowego. Albowiem to właśnie statut określa sposób nabywania członkostwa.

Co więcej, statut stowarzyszenia ogrodowego może przewidywać różne wymagania dla zostania jego członkiem. Dodatkowe względem wymogów ustawowych, o których już mówiłem.

Jeżeli działkowiec z danego ROD spełnia wymogi statutu, to stowarzyszenie nie może odmówić przyjęcia go w poczet swoich członków.

Jak więc widzisz, większość działkowców spełnia warunki ustawowe, by zostać członkami stowarzyszenia ogrodowego prowadzącego ROD. Ważne jedynie, by zapoznać się z ewentualnymi wymaganiami zawartymi w statucie konkretnego stowarzyszenia.

W praktyce, postanowienia statutu są najczęściej jedynie powtórzeniem przepisów rangi ustawowej 🙂

A czy warto być członkiem stowarzyszenia ogrodowego? Jak uważasz?

Zostaw swój komentarz, chętnie poznam Twoje zdanie!

 

Krzysztof Kozłowski
radca prawny
mediator

***

Stowarzyszenie ogrodowe w KRS – opłaty

Stowarzyszenia ogrodowe podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Zwykle z takim wpisem wiążą się różnego rodzaju opłaty.

Jak jest w przypadku ogrodów działkowych? Przekonajmy się!

Stowarzyszenie ogrodowe – wniosek do KRS

Zacznijmy od kilku podstawowych faktów. Każde stowarzyszenie ogrodowe musi znaleźć się w rejestrze stowarzyszeń [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: