Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy

Jak zostać działkowcem?

Krzysztof Kozłowski29 czerwca 2020Komentarze (0)

Działkowcem może zostać każda pełnoletnia osoba. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewiduje innych bezwzględnych wymagań, pozostawiając jedynie pewne niejasne wytyczne, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić.

Spotkałem się z informacją, że wybuch epidemii koronawirusa zwiększył zainteresowanie działkami w ROD.

Nie wiem, czy to prawda, czy tylko element kampanii marketingowej ogrodów działkowych 😉 W moim ROD jak były „działki na sprzedaż”, tak są nadal. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Tak czy inaczej, niezależnie od powodów, dla których chcesz zostać działkowcem, warto wiedzieć – czy możesz 🙂

jak zostać działkowcem?

Jak zostać działkowcem?

Działkowcem, jak stanowi ustawa, jest każda pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.

Nie ma więc znaczenia obywatelstwo, ogrodnicze umiejętności i doświadczenie (lub ich brak), ani liczba pokoleń działkowców w rodzinie ^^

Wystarczy mieć ukończone 18 lat (lub uzyskać pełnoletność w inny sposób. Tak, jest to możliwe 🙂 ).

Przepis sugeruje, że oprócz spełnienia warunku pełnoletności trzeba być również uprawnionym do korzystania z działki w ROD.

Ale tak naprawdę ustawa po prostu powtarza to samo w różnych wariantach i miejscach, bo uprawnionym do korzystania z działki jest pełnoletnia osoba, która zawarła umowę dzierżawy działkowej ze stowarzyszeniem ogrodowym.

Jeżeli więc jesteś pełnoletnia lub pełnoletni – możesz zawrzeć stosowną umowę z wybranym stowarzyszeniem ogrodowym (prowadzącym dany ROD). Dzięki temu staniesz się osobą uprawnioną do korzystania z działki na podstawie prawa do działki.

I tyle.

Wytyczne – co ustawodawca miał na myśli?

Słowa wyjaśnienia wymagają jeszcze „wytyczne”, o których powiedziałem na wstępie.

Otóż, zgodnie z prawem stowarzyszenie ogrodowe przy ustanowieniu prawa do działki powinno uwzględniać w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.

Problem polega na tym, że ustawa nie określa żadnych funkcji ROD ani działki (określa jedynie „cele” ROD). Nie wskazuje też, jak należy oceniać zamieszkiwanie przez potencjalnego działkowca w danej miejscowości.

Chodzi o odległość miejsca zamieszkania od ROD? O wielkość wsi/miasta, w którym zamieszkuje przyszły działkowiec?

Kryteria pozostają tajemnicą 🙂

Myślę, że powyższy przepis miał w założeniu sprawić, by działkę w pierwszej kolejności uzyskały osoby, które najbardziej jej potrzebują i mogą o nią odpowiednio zadbać. A więc osoby – jak mówią prawnicy – „dające rękojmię” bycia działkowcami z krwi i kości 😉

Ale przepis, z racji swojej ułomności, w praktyce nie ma znaczenia.

Pozostaje kwestia pełnoletności.

I już 🙂

 

Krzysztof Kozłowski
radca prawny
mediator

***

Działkowiec a członek stowarzyszenia

Dzisiaj chciałbym Ci wyjaśnić bardzo ważną rzecz. Mianowicie, opowiedzieć o tym, kim jest działkowiec, a kim członek stowarzyszenia. A więc o dwóch podstawowych rolach w działkowej społeczności, które czasem skupiają się w jednej osobie, a czasem… wcale nie 🙂

Bo widzisz, każdy, kto posiada działkę w ROD jest działkowcem [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: