Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Potrzebuję pomocy

Jak zostać działkowcem?

Krzysztof Kozłowski29 czerwca 2020Komentarze (0)

Działkowcem może zostać każda pełnoletnia osoba. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewiduje innych bezwzględnych wymagań, pozostawiając jedynie pewne niejasne wytyczne, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić.

Spotkałem się z informacją, że wybuch epidemii koronawirusa zwiększył zainteresowanie działkami w ROD.

Nie wiem, czy to prawda, czy tylko element kampanii marketingowej ogrodów działkowych 😉 W moim ROD jak były “działki na sprzedaż”, tak są nadal. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Tak czy inaczej, niezależnie od powodów, dla których chcesz zostać działkowcem, warto wiedzieć – czy możesz 🙂

jak zostać działkowcem?

Jak zostać działkowcem?

Działkowcem, jak stanowi ustawa, jest każda pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.

Nie ma więc znaczenia obywatelstwo, ogrodnicze umiejętności i doświadczenie (lub ich brak), ani liczba pokoleń działkowców w rodzinie ^^

Wystarczy mieć ukończone 18 lat.

(lub uzyskać pełnoletność w inny sposób. Tak, jest to możliwe 🙂 )

Przepis sugeruje, że oprócz spełnienia warunku pełnoletności trzeba być również uprawnionym do korzystania z działki w ROD.

Ale tak naprawdę ustawa po prostu powtarza to samo w różnych wariantach i miejscach, bo uprawnionym do korzystania z działki jest pełnoletnia osoba, która zawarła umowę dzierżawy działkowej ze stowarzyszeniem ogrodowym.

Jeżeli więc jesteś pełnoletnia lub pełnoletni – możesz zawrzeć stosowną umowę z wybranym stowarzyszeniem ogrodowym (prowadzącym dany ROD). Dzięki temu staniesz się osobą uprawnioną do korzystania z działki na podstawie prawa do działki.

I tyle.

Wytyczne – co ustawodawca miał na myśli?

Słowa wyjaśnienia wymagają jeszcze “wytyczne”, o których powiedziałem na wstępie.

Otóż, zgodnie z prawem stowarzyszenie ogrodowe przy ustanowieniu prawa do działki powinno uwzględniać w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.

Problem polega na tym, że ustawa nie określa żadnych funkcji ROD ani działki (określa jedynie “cele” ROD). Nie wskazuje też, jak należy oceniać zamieszkiwanie przez potencjalnego działkowca w danej miejscowości.

Chodzi o odległość miejsca zamieszkania od ROD? O wielkość wsi/miasta, w którym zamieszkuje przyszły działkowiec?

Kryteria pozostają tajemnicą 🙂

Myślę, że powyższy przepis miał w założeniu sprawić, by działkę w pierwszej kolejności uzyskały osoby, które najbardziej jej potrzebują i mogą o nią odpowiednio zadbać. A więc osoby – jak mówią prawnicy – “dające rękojmię” bycia działkowcami z krwi i kości 😉

Ale przepis, z racji swojej ułomności, w praktyce nie ma znaczenia.

Pozostaje kwestia pełnoletności.

I już 🙂

 

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. 781 781 229mejl: kancelaria@kozlowskiradca.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Krzysztofa Kozłowskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Krzysztof Kozłowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@kozlowskiradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: